Charakter pomieszczenia potrafi się zmieniać w zależności od tego, czy wybierzemy barwy zimne czy też ciepłe, intensywne czy stonowane, matowe czy błyszczące i jak je rozmieścimy na ścianach i suficie.
Żółty, pomarańczowy , czerwony, różowy i brązowy to kolory ciepłe.
Są przyjazne, słoneczne i radosne. Powiększają optycznie małe pomieszczenia, a większym dodają przestronności. Pastelowe kolory są „bezpieczne w użyciu”. Nie nudzą się tak szybko, są mniej męczące dla oka niż kolory intensywne. Łatwiej jest do nich dobrać dodatki. Intensywne warto wykorzystać jako mocniejszy akcent, aby np. nadać wnętrzu nowoczesny wygląd, "przesunąć" optycznie ściany.
Błękit, niebieski, fioletowy i zielony to barwy zimne – są chłodne w odbiorze.
W tak pomalowanym wnętrzu czujemy się bardziej subtelnie, elegancko i wyrafinowanie. Mają uspokajające działanie , szczególnie stonowane. Warto pamiętać, że do chłodnych pomieszczeń trudniej jest dobrać kolor mebli, podłogi, obicia kanap, zasłony czy inne dodatki, dlatego jeśli zostajemy przy starych sprzętach warto dobrze przemyśleć decyzję.
Mocne i ciemne barwy optycznie zmniejszają wnętrze. Nie warto więc malować nimi małych i wąskich pokoi. Umiejętnie stosując nasycone kolory możemy „optycznie zmienić” kształt pomieszczenia. I dlatego, aby np. obniżyć zbyt wysoki sufit w kamienicy, wystarczy pomalować go na ciemniejszy kolor, natomiast w normalnych i niskich pomieszczeniach lepiej tego unikać. Jeśli zależy nam na tym, by poszerzyć wąskie pomieszczenie ( kochane "kiszki") – ciemniejszą farbą trzeba pomalować krótsze ściany, lub tą znajdującą się naprzeciwko wejścia.
Wnętrza słabo oświetlone i ciemne (małe okna, północna strona, iglaki za oknem...) rozjaśnią jasne, żywe kolory – pomarańczowy lub żółty.
Tam, gdzie pomalowaliśmy ściany na ciemno, trzeba dodać drugie tyle światła np. poprzez wymianę żarówek na mocniejsze, zastosowanie dodatkowego oświetlenia punktowego. Ciemniejsze barwy można też użyć jeśli dla kogoś pomieszczenie jest zbyt jasne- duże okna od południa, aczkolwiek w tym przypadku warto po prostu zastosować porządne rolety.
Pionowe pasy na ścianach podwyższają, a poziome obniżają wnętrze. Pokój będzie wydawał się szerszy i niższy, jeśli sufit i ściany pomalowane będą tym samym kolorem.
Zdobione kolorowymi farbami ściany mogą wyglądać jeszcze efektowniej, jeśli namalujemy na nich szlaczek lub motyw roślinny. Najprościej jest skorzystać z gotowych szablonów, których na rynku jest ogromny wybór i można dobrać pasujący do nas i naszych wnętrz, często stosuje się je w pokojach dziecięcych i salonach, ale mogą też nadać wyjątkowy charakter sypialni
Przed pomalowaniem wnętrza warto także uwzględnić właściwości "psychologiczne" kolorów. Na przykład niebieski pomaga się skoncentrować i wypocząć, a czerwony pobudza. Zielony wycisza i uspokaja. Pomarańczowy wywołuje optymistyczne nastawienie do świata.Warto pamiętać że to ich ogólne właściwości barwy są odbierane subiektywnie, mają bardzo indywidualne oddziaływanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz